Kuopion Eka Apteekki
Kauppakeskus Matkus, Matkuksentie 60, Kuopio

Ensimmäinen apteekki on perustettu Kuopioon jo vuonna 1777. Liikkeemme seinältä voit löytää silloisen Ruotsin kuninkaan allekirjoittaman apteekkiluvan muistuttamassa menneistä ajoista.
Nykyään olemme moderni apteekki ja haluamme tarjota kuopiolaisille laadukasta apteekkipalvelua ja avaimet lääkkeisiin ja hyvinvointiin liittyvissä asioissa. Meiltä saat myös rokotukset ajanvarauksella.
Apteekkimme sijaitsee Kauppakeskus Matkuksessa ensimmäisessä kerroksessa aivan eteläpäädyn sisääntulon lähettyvillä.
Toimimme myös opetusapteekkina, jossa tulevat farmaseutit ja proviisorit voivat suorittaa tutkintoon kuuluvia harjoittelujaksojaan.
Yhteystiedot
Aukioloajat
POIKKEUSAUKIOLOAJAT
Palvelut
Opetusapteekki
Koulutamme joka vuosi farmasian alan opiskelijoita toimimalla opetusapteekkina. Jos haluat tulla meille harjoitteluun, lähetä hakemuksesi harjoittelua edeltävän vuoden kevään aikana.
Lähetä vapaamuotoinen hakemus ja CV osoitteeseen: elisa.hietalo@apteekit.net
HUOM! Vuoden 2027 harjoittelijat on jo valittu. Seuraavat harjoittelijat otamme vuodelle 2028.
Hinnasto
Reseptien uusiminen puhelimitse
Normaalihinta 4 € / puhelu
Annosjakelu (dosettiin tai pusseihin)
Normaalihinta 8 € / viikko
Yksittäisen lääkkeen jakaminen
Normaalihinta 2 € / lääke (+pakkausmateriaali)
Reseptin ulkomaan kopio
Normaalihinta 2 € / resepti
Avainasiakashinta 0 € / resepti
Schengen-todistus
Normaalihinta 10 € / lääke
Avainasiakashinta 8 € / lääke
Laskutuslisä
5 €
Pussi
20 senttiä
Hinnasto voimassa 9.6.2026 alkaen.



