
Image 1 of 3: Silflex silikonisidos 5x7cm 10 kpl
Silflex silikonisidos 5x7cm 10 kpl
Varmista tuotteen saatavuus ja hinta omasta Avainapteekistasi.
Silflex® pehmeä silikonista valmistettu haavan kontaktikerros
Silflex® haavasidos on silikonilla päällystetty polyesteriverkko, joka kiinnittyy hellävaraisesti haavaa ympäröivään ihoon, mutta ei itse haavaan.
Sidos on atraumaattinen, eli se on suunniteltu minimoimaan sidoksenvaihtoon liittyvää kipua ja traumaa.
Silflex® voi olla paikalla useita päiviä, jolloin se päästää haavaeritteen päällä olevaan imevään sidokseen. Näin haavahoito ei aiheuta kipua ja antaa haavalle aikaa parantua.
CE 1639 lääkinnällinen laite
Valmistaja Advancis Medical
Silflex®-sidos voidaan leikata sopivan kokoiseksi terävillä ja steriileillä saksilla. Irrota kirkkaat kalvot sidoksen kummaltakin puolelta ja aseta sidos suoraan haavan päälle. Silflex® voi peittää haavan reunat. Peitä toisella valitsemallasi siteellä. Suosittelemme Eclypse®- tuotteita haavoihin, joissa vuoto on kohtalaista tai runsasta.
Säilytyslämpötila: Huoneenlämpö (+15C - +25C)
Markkinoija: Sabora Pharma Oy

