Apua tarvitsevalle on tärkeää antaa ensiapua, vaikka tuoreimmat ohjeet eivät olisikaan hallussa. Aina voi edes soittaa 112:een ja noudattaa saamiaan neuvoja.
Auta, vaikka pelottaisi
Jos jonkun henki on vaarassa, ei ole aikaa jäädä miettimään, että osaankohan varmasti auttaa. Ei, vaikka ensiaputaidot olisivat ruosteessa.
− Jo se, että menee tilanteeseen ja yrittää auttaa, on iso teko, sanoo Suomen Punaisen Ristin ensiavun ja terveyden erityisasiantuntija Minna Sihvo.
Tutkimusten mukaan jopa 40–60 prosenttia ihmisistä ei hätätilanteessa auta toisia. Syitä siihen on monia: en uskalla, en osaa, en halua, minua pelottaa, kyllä joku toinen auttaa, entä jos saan taudin. Kun kyse on toisen hengestä, pelot pitää pystyä ohittamaan. On parempi tehdä jotain kuin olla tekemättä mitään.
− Meillä on fantastinen hätäkeskus. Jokainen osaa soittaa 112:een. Hätäkeskuspäivystäjät kyllä kertovat, mitä tilanteessa pitää tehdä.
Sihvo muistuttaa, että jokaisella on paitsi velvollisuus auttaa myös oikeus saada apua. Koskaan ei voi tietää, vaikka itse joutuisi tilanteeseen, jossa oma henki on ohikulkijan käsissä.
Painelu-puhalluselvytys on tärkeä ensiaputaito
Painelu-puhalluselvytys on tarpeen, kun ihminen lakkaa hengittämästä tai hengitys on haukkovaa. Jos puhaltaminen ei jostain syystä ole mahdollista, jatka paineluelvytystä keskeytyksettä.
Painelu-puhalluselvytyksen kaava on 30:2. Ensin painetaan 30 kertaa, sitten puhalletaan 2 kertaa.
− Tärkeintä on toimia heti ja elvyttää keskeytyksettä, vaikka kaikki ei menisi aivan kohdilleen, Minna Sihvo rohkaisee.
Ota defibrillaattori käyttöön. Pyydä, että joku toinen hakee defibrillaattorin eli sydäniskurin, jotta elvytys ei keskeydy siksi aikaa. Jatka painelu-puhalluselvytystä ja toimi laitteen antamien ohjeiden mukaan.
Tunnista tilanne ja soita 112:een. Laita puhelimen kaiutin päälle ja seuraa ohjeita.
Käännä autettava selälleen. Tarkista, hengittääkö autettava normaalisti. Avaa hengitystie kohottamalla leuan kärjestä ylöspäin ja taivuttamalla päätä taaksepäin. Pidä asento. Tunnustele poskellasi ilmavirtaa, katso liikkuuko rintakehä ja kuuluuko hengityksen ääni.
Aloita elvytys painelemalla. Mikäli autettava ei hengitä, aloita elvytys painelemalla. Mene polvillesi lattialle autettavan viereen. Pane kädet ristiin autettavan rintalastan päälle ja painele rytmikkäästi käsivarret suorana 30 kertaa.
Jatka puhaltamalla. Sulje autettavan sieraimet, pane suusi tiiviisti autettavan suun päälle ja puhalla 2 kertaa voimakkaasti niin, että näet rintakehän liikkuvan. Sen jälkeen painele taas 30 kertaa ja puhalla 2 kertaa. Jatka keskeytyksettä, kunnes ensihoito antaa luvan lopettaa.

Sydäniskuri voi pelastaa hengen ensiaputilanteessa
Monissa julkisissa tiloissa voi nähdä laitteen, joka on merkitty vihreällä, sairaalamaailman mieleen tuovalla opasteella. Opasteessa on sydänkuvio ja kirjaimet AED.
Näitä defibrillaattoreita eli sydäniskureita on esimerkiksi ostoskeskuksissa, uimahalleissa ja hotellien auloissa. Laitteelle tulee käyttöä, jos jonkun sydän pysähtyy eikä pumppaa verta elimistöön. Tarkoitus on siis saada sydän sykkimään ja pelastaa toisen henki.
− Mitä kauemmin ensiavulla kestää tulla paikalle, sitä tärkeämpää sitä on käyttää, sanoo Minna Sihvo.
Laite on helppo ottaa käyttöön. Käynnistämällä laitteen saat ohjeet siihen, mitä seuraavaksi pitää tehdä. Kiinnitä elektrodit potilaan paljaalle rintakehälle, paina oranssia nappulaa ja niin edelleen.
− Laite tunnistaa sydämen rytmin, eikä sitä voi käyttää väärin.
Kun sydän on pysähtynyt, on kiire aloittaa elvytys. Aivot kestävät ilman sydämen pumppaamaa verta ja happea vaurioitta noin 4 minuutin ajan. Noin 6 minuutin jälkeen aivot saavat vakavia vaurioita, ja noin 10 minuutin jälkeen toivo on vähissä.

Elvytys aloitetaan aina painelu-puhalluselvytyksellä. Sydäniskuria käytetään sen lisäksi, Sihvo painottaa.
Sihvo sanoo olevansa hurahtanut ensiaputaitojen levittämiseen. Parhaillaan hän tekee päivätyönsä ohessa väitöstutkimusta siitä, miten digitaalisuutta voi hyödyntää ensiaputaitojen opettelussa.
Sihvolle auttaminen on humanitäärinen teko. Hän on itsekin sattunut erilaisiin hätätilanteisiin, kuten auto-onnettomuuteen, ja päässyt auttamaan uhreja.
− Ensiaputaidot eivät kuulu vain sairaalamaailmaan, vaan kyse on lähimmäisten auttamisesta. Ensiaputaitojen pitäisi kuulua kaikkien kansalaistaitoihin.
Defibrillaattoreiden sijainnit voi tarkistaa osoitteessa defi.fi tai 112 Suomi -sovelluksesta.
Ohjeet antoi Suomen Punaisen Ristin erityisasiantuntija Minna Sihvo.
Löydä lähin Avainapteekki >
Artikkeli on julkaistu 21.5.2026.